Úvodní stránka Navštivte nás na Facebooku

Z historie Žateckého příležitostního sboru

imageSbor založila v roce 1994 Anna Urbancová. V té době jej tvořili studenti převážně žateckých středních škol, kteří v dětství zpívali pod jejím vedením v pěveckém sboru Kvítek. Smíšené komorní těleso je od svého vzniku podporováno finančními příspěvky města Žatec, jehož název stále propagují

 

Prvního ocenění se mu dostalo v roce 1996 na festivalu duchovní hudby Tibi Laus v Mostě, kde získal prvenství v interpretaci povinné skladby Petra Ebena. Ve stejném roce zvítězil v soutěži studentských pěveckých sborů v Bohosudově. Následovalo vítězství v kategorii vážná hudba v soutěži Radia Most, vypsané pro podporu amatérských hudebních aktivit. Velmi vítanou cenou byla možnost natočit své první CD.

 

Po pěti letech předala dirigentské "žezlo" sbormistryně své dceři Alžbětě. V květnu roku 2001 se přihlásil do mezinárodní soutěže "Caecilia Chortage" v německém Limburgu-Lindenholzhausenu,kde ve své kategorii získal zlato a ocenění za skladbu Ronda Catonga. Dál pilně zkoušel a koncertoval, jednotliví členové postupně dokončovali svá vysokoškolská studia, začaly se rodit první sborové děti.

 

Mimo tradiční koncerty je hrdý na sérii koncertů benefičních, zahájil to pokus o záchranu žatecké synagogy, přes "záplavové", koncerty pro postižené až po pomoc výstavbě dětského hřiště. Za svou existenci účinkoval sbor průměrně 10x v roce v nejrůznějších koutech republiky i v zahraničí (SRN, Belgie). V dubnu roku 2002 obdržel sbor "Ocenění města Žatce" za výrazný přínos v kulturní oblasti. V srpnu 2002 se zúčastnil mezinárodního setkání komorních sborů na ostrově Usedom, kde společně s devíti sbory z celého světa pracoval v ateliéru italského sbormistra Carlo Pavese. V září stejného roku reprezentoval své město na chmelových slavnostech v partnerském městě Poperinge (Belgie). V říjnu natočil a vydal za pomoci firmy Gardinia 2CD ze svých nejlepších skladeb. Rok 2002 byl veleúspěšný!

 

V říjnu 2003 obdržel sbor opakovaně ocenění města za výrazný přínos v kultuře. Následovala léta zkoušek, koncertů a vystoupení, přibývalo sborových dětí, bez vysokoškolských diplomů už zbyli pouze dva. Starosti o rodiny a povinnosti v zaměstnání zapříčinily menší frekvenci zkoušek, ale i tak se podařilo natočit další CD (opět s finanční podporou Gardinie) s názvem "Hezká bys ty byla" - původně lidová píseň v úpravě žateckého rodáka Karla Reinera, jehož skladby sbor oživil pro výroční koncert. Při oslavách 10tin sboru se sborem účinkoval Jiří Stivín.

 

V roce 2007 provedl sbor "Jazzovou mši" Jaromíra Hniličky společně s muzikanty a zpěváky z Jirkova. Partu první trumpety se bravurně ujal sám autor, kterému byl koncert věnován k jeho 75 narozeninám. Jako v každém lidském seskupení sborem postupně prošlo na 40 zpěváků, vydrželo jich 13, přibyli další tři. Čas běžel, sborové děti rostly a nyní mají pravidelně své vstupy při našich koncertech. Máme jich 16 a víme jistě, že co nevidět nahradí naše židle... V roce 2008 získal sbor zlaté pásmo v soutěži "Jirkovský písňovar" na zámku Červený Hrádek v kategorii duchovních skladeb a spirituálů.

 

A co sbor zpívá ? Pokouší se téměř o všechno od renesance po 21.století. V rubrice repertoár to všechno najdete.

© Žatecký příležitostní sbor - 2013betucha@seznam.cz